Šalys ir tautos

Amonas ir amonitai

Amonitai buvo Amono karalystės, esančios į rytus nuo Izraelio, gyventojai, kurių sostinė buvo Rabat Amonas. Amonitai buvo giminingi izraelitams ir jų kalba nelabai skyrėsi nuo hebrajų kalbos. Jie konfliktavo su izraelitais, todėl Biblijoje jie neturi gero vardo. Pavyzdžiui, Genesis 19:30-38 pasakojama apie tai, kaip Lotas su viena iš savo dukrų kraujomaišiškai pradėjo patriarchą Ben Amį.

Prenumerata
Artemidė

Graikų mitologijoje Artemidė laikoma medžioklės ir mėnulio deive bei laukinių gyvūnų valdove. Lotyniškai jos vardas yra Diana.

Prenumerata
Astartė

Astartė – kanaaniečių deivė, plačiai garbinama didžiojoje senovės Artimųjų Rytų dalyje. Ji buvo svarbiausia Tyro ir Sidono miestų deivė. Su ja susipažino ir izraelitai.

Prenumerata
Baalas

Baalas yra vieno žinomiausių kanaaniečių dievų vardas. Jis buvo garbinamas didelėje senovės Artimųjų Rytų dalyje. Biblijoje nurodoma, kad jis buvo populiarus dievas ir tarp izraelitų.

Prenumerata
Belis

Belis – dar vienas dievo Marduko vardas. Tai Babilono miestą globojantis dievas.

Prenumerata
Dangaus karalienė

Pasak pranašo Jeremijo 7:18 ir 44:17-18, judėjų moterys kepė paplotėlius ir degino smilkalus „Dangaus karalienei“. Jos taip pat nešė jai vyno atnašas. Ši Dangaus karalienė veikiausiai nurodo deivę Astartę.

Prenumerata
Dikė

Graikų religijoje Dikė žinoma kaip teisingumo deivė. Biblijoje ji minima Apaštalų darbų 28:4 ir vadinama „keršto deive“.

Prenumerata
Dioskūrai

Dioskūrai Graikų mitologijoje – dievai dvyniai, Kastoras ir Polideukas. Jie buvo aukščiausiojo graikų dievo Dzeuso sūnūs.

Prenumerata
Epikūras

Epikūras – graikų filosofas (342–270 m. pr. Kr.), įkūręs garsią filosofų mokyklą. Apaštalų darbų knygoje minimi žmonės, kurie buvo jo filosofijos sekėjai.

Prenumerata
Faraonas

Žodis „faraonas“ reiškia „didelis namas“ arba „rūmai“. Nuo XV a. pr. Kr. šiuo žodžiu imtas vadinti ir Egipto valdovas.

Prenumerata
Galingieji valdovai

Senovės Artimuosiuose Rytuose svarbų vaidmenį atliko kelios didžiosios jėgos: asirai, babiloniečiai ir persai. Visos šios tautos turėjo savo valdovą – karalių.

Prenumerata
Graikų religija

Kaip ir dauguma kitų senovės religijų, graikų religija buvo politeistinė: garbinama daug skirtingų dievų. Vieni svarbesnių graikų dievų: Apolonas, Artemidė, Hermis ir Dzeusas (pats svarbiausias panteono dievas). Dievai buvo garbinami įvairiose vietose ir įvairiais būdais. Juos įamžino (mitų) pasakojimai, perduodami iš kartos į kartą.

Prenumerata
Graikų religija Helenizmo laikotarpiu

Po Aleksandro Didžiojo užkariavimų graikų religija įvairiai keitėsi; vis labiau priklausė nuo kitų tautų įtakos.

Prenumerata
Hermis

Hermis – graikų dievas, Dzeuso sūnus ir Apolono pusbrolis. Jis buvo laikomas laimę ir vaisingumą teikiančiu dievu. Jis buvo vagių, pirklių globėjas ir iškalbos dievas. Jis taip pat buvo dievų pasiuntinys.

Prenumerata
Izraelio kaimyninių karalysčių karaliai

Be Izraelio ir Judo karalių, Biblijoje minimi ir aplinkinių tautų karaliai. Dažnai minimas Egipto faraonas, tačiau filistinų, Moabo, Edomo, Amono ir Aramo karaliai taip pat vaidina svarbų vaidmenį.

Prenumerata
Kemošas

Kemošas – nacionalinis moabitų dievas. Moabitai tikėjo, kad jis juos saugo ir padeda jiems mūšyje.

Prenumerata
Kitų tautų dievai

Senajame Testamente nuolat minimi „svetimtaučių dievų“, ne Izraelio Dievo, vardai. Daugiau informacijos žr.:

Prenumerata
Levantas

Levantas – vietovė Viduržemio jūros rytinėje pakrantėje, tarp Anatolijos (dabartinės Turkijos) ir Egipto. Šią teritoriją sudaro dabartinės Izraelio, Sirijos, Jordanijos, Libano, Kipro ir dalies Pietų Turkijos šalys. Šis terminas ypač vartojamas archeologijoje ir istorijoje.

Prenumerata
Mardukas

Dievas Mardukas buvo Babilono miesto globėjas. Jo vardas Biblijoje pasirodo tik vieną kartą.

Prenumerata
Mešos stela

Mešos stela – atminimo akmuo, kuriame įrašus užrašė Moabo karalius Meša. Manoma, kad ši stela buvo pastatyta apie 840 m. pr. Kr.

Prenumerata
Milkomas

Milkomas – amonitų dievas, veikiausiai vienas iš mirusiųjų karalystės dievų, turėjęs savo vietą mirusiųjų kulte (mirusiųjų pagerbimo ceremonijose).

Moabas ir Izraelis

Biblijoje aprašomi įvairūs Moabo ir Izraelio konfliktai. Moabitų užrašai taip pat mini karą tarp dviejų tautų.

Prenumerata
Moabitų, amonitų ir filistinų dievai

Izraelio kaimynai - moabitai, amonitai ir filistinai - tarnavo skirtingiems dievams. Senajame Testamente minimi šie vardai:

Prenumerata
Nisrochas

Nisrochas – 2 Karalių 19:37 minimo dievo vardas. Šiame tekste sakoma, jog jis yra asirų karaliaus Sanheribo dievas. Sanheribui nuėjus pagarbinti Nisrocho dievo šventykloje, jį nužudo jo paties sūnus.

Prenumerata
Stoikų doktrina

Stoikai vadovavosi Zenono iš Kitijo filosofinės mokyklos, įkurtos apie 300 m. pr. Kr. Atėnuose, idėjomis. Žodis „stoiškas“ kilęs iš graikiško kolonados pavadinimo („stoa“). Šios filosofijos pasekėjai minimi Apaštalų darbų knygoje.

Prenumerata
Tamūzas

Tamūzas Mesopotamijos religijoje buvo augalų vegetacijos ir derlingumo dievas. Tikėta, kad šis dievas vidurvasarį (užeinant sausroms) miršta ir po kelių mėnesių (augalų vegetacijos pradžioje) prisikelia.

Prenumerata
Žydai

Žodis „žydas“ vartojamas įvairiai. Jis kilęs nuo Judo, vieno iš patriarcho Jokūbo sūnų, vardo. Šis žodis ženklina:

Bible Society of Lithuaniav.4.19.2
draugaukime