Moabas ir Moabitai

Moabitai tai Moabo krašto gyventojų pavadinimas. Jų teritorija buvo tarp Arnono ir Zeredo upių, dabartinės Jordanijos vakaruose. Jie buvo artimai giminingi izraelitams. Jų kalba mažai skyrėsi nuo hebrajų kalbos, o jų genties dievo Kemošo samprata tam tikru atžvilgiu primena senovės izraelitų religiją.
Nors moabitai buvo artimai gimininga tauta, jie nuolat konfliktavo su izraelitais. Dėl šios priežasties Biblijoje jie turi prastą reputaciją. Taigi Genesis 19:30-38 mes skaitome apie tai, kad jų protėvį Moabą Lotas pradėjo su viena iš savo dukterų.

Moabo ištakos

Pavadinimą „Moabas“ pirmiausia sutinkamas faraono Ramzės II laikų tekstuose Egipte. Kai apie 1200 m. pr. Kr. Jūros tautos visiškai sutrikdė trapią pusiausvyrą Vakarų Azijoje, moabitams atsirado galimybė išlaikyti jų gyvenamą teritoriją savo nuolatinėje kontrolėje ir įkurti karalystę.

Konfliktai su izraelitais

Moabitai norėjo išplėsti savo teritoriją į šiaurę. Dėl to kilo konfliktas su izraelitais, kurie dalį srities į šiaurę nuo Arnono laikė savo palikimu. Stipri neapykanta tarp dviejų tautų matoma ir iš daugybės pranašysčių prieš Moabą, kurias sutinkame Senajame Testamente (Isaiah 15-16, 25:10-12, Jeremiah 48:1-47, Ezekiel 25:8-1, Amos 2:1-3 ir Zephaniah 2:8-1). Be to, matome tai ir iš draudimo priimti moabitus į Dievo bendruomenę (Deuteronomy 23:3 ir Nehemiah 13:1), net jei karalius Dovydas iš dalies yra kilęs iš moabitų (Ruth 4:22).    

Vėlesnė Moabo istorija

732 m. pr. Kr. Asirijos karalius Tiglat Pileseras III Moabą pavertė vasaline valstybe. Žlugus Asirijos imperijai, Moabas tapo Babilono duoklininku. 582 m. pr. Kr. jį aneksavo Naujojo Babilono karalius Nebukadnecaras II. Moabitai ir toliau egzistavo kaip tauta Persijos laikotarpiu (žr. Ezra 9:1, Nehemiah 13:1 ir 13:23), tačiau ši teritorija tapo vis labiau arabiška. 106 m. po Kr. moabitų teritorija buvo įtraukta į Romos imperijos Arabijos provinciją. Tai buvo galutinė Moabo pabaiga. 

Kviečiame prisijungti!

Užsiregistravę ir prisijungę nemokamai galėsite:

  • skaityti daugiau Biblijos vertimų
  • žymėtis jums svarbias Biblijos eilutes skirtingomis spalvomis
  • užsirašyti savo įžvalgas ar iškilusius klausimus pastabų skiltyje
  • žvilgtelėti į kai kuriuos Biblijos įvado straipsnius

Prenumeratoje papildomai:

  • audio Naujasis Testamentas
  • keturių evangelijų pažodinis (interlinijinis) vertimas
  • skaitantiems originalą – Nestle-Aland 28 redakcijos Naujasis Testamentas
  • visi įvado į Bibliją ir Biblijos žinyno straipsniai
  • galimybė naršyklėje kopijuoti Šventojo Rašto tekstą asmeniniams tikslams

Bible Society of Lithuaniav.4.18.14
draugaukime