Amonas ir amonitai

Amonitai buvo Amono karalystės, esančios į rytus nuo Izraelio, gyventojai, kurių sostinė buvo Rabat Amonas. Amonitai buvo giminingi izraelitams ir jų kalba nelabai skyrėsi nuo hebrajų kalbos. Jie konfliktavo su izraelitais, todėl Biblijoje jie neturi gero vardo. Pavyzdžiui, Genesis 19:30-38 pasakojama apie tai, kaip Lotas su viena iš savo dukrų kraujomaišiškai pradėjo patriarchą Ben Amį.

Amono kilmė

Kai apie 1200 m. pr. Kr. Jūros tautos visiškai sutrikdė trapią pusiausvyrą Vakarų Azijoje, Amonitams atsirado galimybę suformuoti savo karalystę. Sostinė Rabat Amonas egzistavo jau kanaaniečių laikais.

Konfliktai su izraelitais

Biblijoje minimi įvairūs Amono ir Izraelio konfliktai. Amonitai bandė užkariauti Gileadą, bet izraelitai laikė turintys į jį prigimtinę teisę.

Teisėjui Iftachui pavyko nugalėti amonitus (Judges 10:6-11:36). Saulius vėl kovojo su amonitais, kai jie apgulė izraelitų miestą Jabeš Gileadą (1 Samuel 11:1-11). Dovydas nugalėjo amonitus (2 Samuel 10). Vėliau jie atgavo nepriklausomybę.

Pranašystės prieš Amoną

Kokia buvo stipri neapykanta tarp dviejų tautų, galima pamatyti iš Senajame Testamente sutinkamų pranašysčių prieš Amoną (Isaiah 11:14, Jeremiah 49:1-6, Ezekiel 25:1-7, Amos 1:13-15 ir Zephaniah 2:8-9). Tai akivaizdžia rodo ir draudimas amonitus įtraukti į Viešpaties bendruomenę (Deuteronomy 23:3 ir Nehemiah 13:1).

Vėlesnė Amono istorija

734 m. pr. Kr. Asirijos karalius Tiglat Pileseras III Amoną pavertė vasaline valstybe. Žlugus Asirijos imperijai, Amonas tapo Babilono duoklininku. 582 m. pr. Kr. jį prisijungė babiloniečiai. Žlungant Judo karalystei Amonas suvaidino niūrų vaidmenį (Jeremiah 41:10-15).

Amonitai išliko kaip tauta ir persų, ir helenizmo laikais. Jie ir toliau buvo žydų priešai, kaip ir Nehemijo laikais (Nehemiah 4:1-2) bei Makabėjų sukilimo metu (1 Maccabees 5:6-7).

Romėnų laikais sostinė Rabat Amonas, jau pervadintas į Filadelfiją, priklausė Dekapoliui. 106 m. po Kr. šis regionas buvo įtrauktas į Arabijos provinciją. Taip Amonas galutinai išnyko, tačiau šis vardas ir toliau gyvavo dabartinėje Jordanijos sostinėje, kurios vardas yra Amanas.

Kviečiame prisijungti!

Užsiregistravę ir prisijungę nemokamai galėsite:

  • skaityti daugiau Biblijos vertimų
  • žymėtis jums svarbias Biblijos eilutes skirtingomis spalvomis
  • užsirašyti savo įžvalgas ar iškilusius klausimus pastabų skiltyje
  • žvilgtelėti į kai kuriuos Biblijos įvado straipsnius

Prenumeratoje papildomai:

  • audio Naujasis Testamentas
  • keturių evangelijų pažodinis (interlinijinis) vertimas
  • skaitantiems originalą – Nestle-Aland 28 redakcijos Naujasis Testamentas
  • visi įvado į Bibliją ir Biblijos žinyno straipsniai
  • galimybė naršyklėje kopijuoti Šventojo Rašto tekstą asmeniniams tikslams

Bible Society of Lithuaniav.4.18.14
draugaukime