Tefilinai

Taip vadinamus tefilinus žydai naudojo melsdamiesi, ir ši tradicija gyvuoja iki šių laikų. Tikėtina, kad tefilinus melsdamasis taip pat naudojo ir Jėzus.

Kas tie tefilinai?

Tefilinų (kartais vadinamų filakterijais) naudojimas žydų maldos tradicijoje yra fenomenalus reiškinys. Tai mažos kvadratinės odinės dėžutės su diržais, kuriose įdėtos susuktos pergamento skiautelės su maldos įrašais iš:

Maldos metu tefilinai diržais tvirtinami prie kairės rankos ir kaktos. Taip buvo išsaugotas Išėjimo 13:9 ir Pakartoto įstatymo 6:8 duotas įsakymas.

Kuriuo laikotarpiu tefilinai buvo naudojamas?

Rašytinių šaltinių teigimu, antrosios šventyklos laikotarpiu Jeruzalėje tefilinus naudojo kai kurių judaizmo srovių atstovai. Tefilinų taip pat buvo rasta Kirbet Kumrano urvuose. Labai tikėtina, kad tefilinus galėjo naudoti ir Jėzus.

Apie ką kalba Mato 23:5?

Mato 23:5 sakoma:

„Jie viską daro, kad būtų žmonių matomi. Jie pasiplatina maldos diržus ir pasididina apsiaustų spurgus.“

Čia Jėzus kalba apie Rašto aiškintojus ir fariziejus, bet ne apie tefilinų naudojimą bendrai, o apie konkrečias jų dėvėjimo praktikas.


Mato laikais atsirado nauja vadovaujančių žydų grupė – rabinai. Mato kritika nukreipta į šių naujųjų vadovų tefilinų naudojimo paprotį. Jėzus veikiausiai naudojo kitokio tipo tefilinus, panašesnius į rastus Kumrano urvuose, su mažesnėmis dėžutėmis.

Na štai - ir atėjo laikas prenumeratai :)

Už 12€ per metus klausykite Audio Naująjį Testamentą, lyginkite visus čia pateiktus Biblijos vertimus, skaitykite visą Biblijos Žinyną, tyrinėkite jo žemėlapius, kopijuokite Biblijos tekstą asmeniniams tikslams.

Prenumeratą įsigysite  >> spausdami čia <<

 

 

Bible Society of Lithuaniav.4.19.1
draugaukime