Gamta ir kraštovaizdis

Prenumerata
Agarmedis ir alavijas

Agarmedis (arba ūdas) yra kilęs iš Indijos šiaurėje aptinkamo medžio (lotyniškai vadinamo

Prenumerata
Agatas

Agatas – pusskaidris brangakmenis, paprastai šviesiai mėlynos arba pilkos spalvos. Šiuo akmeniu buvo puošiamas vyriausiojo kunigo krūtinės dėklas. Ant kiekvieno tokio akmens buvo išgraviruotas vienos iš dvylikos Izraelio giminių vardas.

Prenumerata
Alebastras

Alebastras yra gelsvai balta, pusiau permatoma akmens rūšis. Antikiniame pasaulyje ši medžiaga buvo naudojama kvepalams ir tepalams skirtiems buteliams gaminti.

Prenumerata
Ametistas

Ametistas – mineralas, kurio spalva varijuoja nuo šviesiai violetinės iki tamsiai mėlynos-violetinės.

Prenumerata
Aušrinė žvaigždė

Aušrine žvaigžde paprastai laikoma Veneros planeta. Ji pasirodo prieš pat aušrą. Todėl aušrinė žvaigždė dažnai naudojama kaip artėjančios, tamsą išsklaidančios Dievo šviesos metafora.

Prenumerata
Balanda

Balanda – į špinatus panašus augalas, tikriausiai valgomas kaip daržovė; žr. Jobo 30:4. Tai buvo neturtingų žmonių maistas. Balandos daugiausia augo aplink Negyvąją jūrą ir į rytus nuo Sinajaus dykumos.

Prenumerata
Berilas

Berilas – skaidrus, į krištolą panašus mineralas. Senovės Artimuosiuose Rytuose šis pavadinimas dažniausiai buvo taikomas žalsvai mėlyniems akmenims (akvamarinui).

Prenumerata
Brangieji akmenys

Biblijoje minimi įvairūs brangieji ir pusbrangiai akmenys. Tačiau daugelyje tokių vietų Senajame ir Naujajame Testamentuose nėra tiksliai aišku, koks konkretus akmuo minimas.

Prenumerata
Dervos ekstraktai

Dervos ekstraktai, dar vadinami rezinoidais, yra labai saldų kvapą turintys augalų sakai. Jie buvo išgaunami iš krūmingų augalų, veikiausiai augusių Egipto pietryčiuose.

Prenumerata
Gintaras

Gintaras – mineralas, susidaręs sustingus spygliuočių augalų sakams. Jo spalva paprastai būna tamsiai geltona arba tamsiai raudona.

Prenumerata
Granatas

Granatas – skaidrus mineralas, paprastai (rusvos) raudonos spalvos. Šis brangakmenis tikriausiai pavadintas granato vardu dėl granato vaisiaus spalvos ir formos.

Prenumerata
Granatas

Granatas – į krūmus panašaus medžio, kuris gali išaugti iki maždaug 20 pėdų aukščio, vaisius. Apvalūs vaisiai yra raudonos spalvos, o perpjovus iš vidaus atrodo tarsi žvaigždė. Granato vaisus sudarytas iš daugybės sėklelių.

Prenumerata
Hinomo slėnis

Hinomo slėnis Senajame Testamente minimas skirtingai: Hinomo slėnis ir Ben Hinomo slėnis („Hinomo sūnus“). Šie pavadinimai susiję su pirmaisiais slėnio savininkais – Hinomo šeima.

Prenumerata
Jaspis

Jaspis – raudonos spalvos brangakmenis, minimas ir Senajame Testamente (pavyzdžiui vyriausiojo kunigo krūtinės dėklo puošybos apraše), ir Naujajame Testamente (žr., pavyzdžiui, Apreiškimo Jonui 4:3).

Prenumerata
Jordanas

Jordanas – upė, tekanti nuo Hermono kalvų iki Negyvosios jūros. Senojo Testamento laikais Jordanas brėžė ribą tarp Kanaano ir Užjordanės žemių. Naujajame Testamente Jordanas ypač žinomas kaip upė, kurioje Jonas Krikštytojas pakrikštijo Jėzų.

Prenumerata
Karneolis

Karneolis – rausvas, geltonai raudonas arba oranžinio raudonumo atmainos pusbrangis akmuo, kilęs iš Sardų Mažojoje Azijoje. Šis akmuo dar buvo vadinamas sardoniksu, pagal vietą, iš kurios kilęs (taip pat žr. Apreiškimo Jonui 4:3), arba karneoliu.

Prenumerata
Kasija

Kasija – aromatingi sakai, naudojami patepimo aliejų gamyboje (žr. Išėjimo 30:23).

Prenumerata
Kedras

Kedras – medis, augantis Libano kalnų regione. Neaišku, ar tai susiję su konkrečia medžio rūšimi, ar su skirtingomis medienos rūšimis.

Prenumerata
Kinereto sardinė

Genezareto ežero laimikį daugiausia turbūt sudarė sardinės (Kinereto sardinės), barbeliai (į karpį panaši žuvis) ir tilapijos.

Prenumerata
Kolokvintas

Kolokvintas, arba moliūgas, yra daugiametis šliaužiantis agurkinių šeimos augalas, daugiausia naudotas medicininiais tikslais. Kolokvintai augo pusdykumėse, visame Viduržemio jūros regione.

Prenumerata
Kvapieji balzamai

Kvapieji balzamai (arba tepalai) galėjo būti išgaunami iš įvairiausių augalų sakų.

Prenumerata
Mairūnas

Mairūnas – beveik visur Izraelyje aptinkamas augalas, išgarsėjęs dėl savo valomųjų savybių, dar žinomas yzopo pavadinimu.

Prenumerata
Mandragora

Mandragora – bulvinių šeimos augalas, giminingas bulvei ir pomidorui. Buvo manoma, kad mandragoros vaisus gali sukelti seksualinį potraukį. Todėl šis augalas itin reikšmingas Rachelės ir Lėjos istorijoje.

Prenumerata
Mira

Mira – patepimo aliejus, gaminamas iš visžalio augalo syvų.

Prenumerata
Nardas

Nardas – itin malonaus kvapo aliejus arba tepalas, išgaunamas iš valerijonų šeimai priklausančio augalo šaknų.

Prenumerata
Nilas

Nilas yra viena ilgiausių upių pasaulyje. Ši upė išteka kaip „Žydrasis Nilas“ iš Tanos ežero Etiopijoje ir kaip „Baltasis Nilas“ iš Viktorijos ežero Sudane. Šios dvi upės teka į šiaurę ir susijungia Sudano sostinėje Chartume. Paskui Nilas teka toliau per Egiptą į šiaurę ir įsilieja į Viduržemio jūrą.

Prenumerata
Olivinas

Olivinas – skaidrus mineralas, paprastai alyvuogių žalios spalvos, tačiau yra ir rausvų akmenų. Apreiškimo Jonui 21:20 jis minimas kaip vienas iš Naujosios Jeruzalės akmenų.

Prenumerata
Sardoniksas

Sardoniksas – mineralas, kuriame susipina kelios spalvos: raudona, balta, juoda ir ruda. Apreiškimo Jonui 21:20 jis yra vienas akmenų, iš kurių statoma naujoji Jeruzalė.

Prenumerata
Sinajus

Sinajus (arba Horebas) yra kalnas, ant kurio Dievas sudarė sandorą su Izraelio tauta ir davė jiems dešimt įsakymų. Šis kalnas veikiausiai stūkso Sinajaus dykumoje, kuri driekiasi Sinajaus pusiasalyje, netoli Egipto.

Prenumerata
Smilkalai

Smilkalai – sakų rūšis, itin svarbūs kulte bei apeigose Susitikimo palapinėje ir Saliamono šventykloje. Deginant smilkalus sklinda malonus kvapas.

Prenumerata
Šuo

Sarginiai šunys ir aviganiai Senovės Izraelyje buvo labai vertinami. Tačiau gatvės, benamiai šunys buvo traktuojami kaip nešvarūs, netikę. Todėl žodis „šuo“ Biblijoje dažnai turi neigiamą konotaciją.

Prenumerata
Topazas

Topazas – lengvas ir skaidrus mineralas, dažnai šviesiai mėlynos arba geltonos spalvos.

Prenumerata
Vadė

Vadė – sausas dykumos slėnis, upės vaga, kuri lietingu sezonu greitai prisipildo vandens.

Prenumerata
Žvirblis

Žvirblis – nedidelis paukštis, paplitęs ir bibliniais laikais. Žvirblius žmonės gaudė, o paskui pardavinėjo turguje. Už nedidelę kainą buvo galima nusipirkti porą žvirblių pavalgyti.

Bible Society of Lithuaniav.4.21.9
draugaukime