Judas (Jokūbo sūnus)

Judas yra ketvirtasis Jokūbo ir Lėjos sūnus. Jis yra svarbiausios Izraelio genties ir karaliaus Dovydo protėvis. Tai Judas sugalvoja parduoti savo jaunesnįjį brolį Juozapą kaip vergą pakeleivingiems pirkliams, bet taip pat yra ir tas, kuris sutinka tapti vergu vietoj jauniausio brolio Benjamino.

Judo vardas

Vardas Judas reiškia „pagarba Dievui“. Jam gimus jo motina Lėja sakė: „Šį kartą aš pagarbinsiu Viešpatį“ (Pradžios 29:35). Taigi ji pavadina jį Judu.


Vėliau Judas, nė neįtardamas, sugula su savo marčia Tamara, kuri buvo persirengusi prostitute. Ši pastoja ir pagimdo dvynukus; vyresnysis, Perecas, tampa karaliaus Dovydo protėviu. Toje pačioje giminės linijoje Judas taip pat minimas tarp Jėzaus pirmtakų (Mato 2:3).

Judas ir Juozapas

Judas vaidina itin svarbų vaidmenį pasakojimuose apie Jokūbo vaikus. Jis įtikina savo brolius parduoti jaunesnįjį brolį Juozapą pakeleivingiems pirkliams, keliaujantiems į Egiptą (Pradžios 37:26-27), ir jo nežudyti.


Vėliau jis įtikina savo tėvą Jokūbą leisti jauniausiajam broliui Benjaminui drauge su juo leistis į antrą kelionę į Egiptą, prisiekdamas visą gyvenimą būti atsakingu už Benjamino gyvybę, jei šio negrąžintų jam gyvo (Pradžios 43:8-14). O kai Benjaminą Egipte taikomasi paimti vergijon, nes buvo kaltinamas vertingos taurės vagyste, Judas pasisiūlo užimti jo vietą.

Judo gentis

Judo vardas gali būti susijęs su Judo genties, kurios pirmtakas yra Judas, vardu. Tačiau tai ir regiono, kuriame gyveno Judo palikuonys, pavadinimas. Šis regionas driekėsi Izraelio pietuose. Judo teritorija kartu su Benjamino teritorija sudaro pietinės, Judo, karalystės branduolį.

Jokūbo palaiminimas

Kaip vienas iš dvylikos Jokūbo sūnų, Judas gauna savo tėvo Jokūbo palaiminimą šiam sulaukus senatvės. Jokūbas suteikia Judui pirmagimio palaiminimą, nors šis yra ketvirtasis sūnus. Jis sako Judui: „tavo broliai girs tave; tavo ranka visada ant priešų sprando; tavo tėvo sūnūs tau lenksis.“ Jokūbas Judo palikuonis lygina su liūtu. Jie bus galingi ir valdys Izraelį kaip karaliai (Pradžios 49:8-12).

Bible Society of Lithuaniav.4.20.14
draugaukime