Gyvenimas, darbas ir karas

Prenumerata
Akmeniniai indai

Akmeninės talpos buvo naudojamos vandeniui laikyti. Paprastai šios talpos būdavo gaminamos iš kalkakmenio. Indo forma buvo iškalama plaktuku ir skobtuku, o paviršius nulyginamas. Yra rasta akmeninių indų ir puodelių, ypač iš Antrosios šventyklos laikotarpio.

Prenumerata
Alyvos žibintas

Alyvos žibintas buvo vienas svarbiausių namų apyvokos daiktų. Tai buvo pailgas molinis indas, pripildytas alyvų aliejaus. Į aliejų buvo įmerkta dagtis, paprastai pagaminta iš susuktos lino juostelės. Dagtis absorbuodavo aliejų ir galėjo būti uždegta. Dagčiai nudegus, ją reikėjo sutrumpinti.

Prenumerata
Alyvuogių aliejus (gamyba)

Alyvuogių aliejus – vienas svarbiausių žemės ūkio produktų Artimuosiuose Rytuose ir Viduržemio jūros regione. Kai kurie požymiai liudija, kad alyvuogių aliejus gaminamas nuo 3000 m. pr. Kr.

Prenumerata
Antblauzdis

Pasak 1 Samuel 17: 6, filistinų karys Galijotas, nešiojo ne tik bronzinį šalmą ir šarvus, bet dėvėjo ir bronzinius antblauzdžius. Hebraiškas žodis antblauzdžiams nusakyti yra vartojamas tik šioje Biblijos ištraukoje. Senovės Artimųjų Rytų piešiniuose kareiviai visad vaizduojami neapsaugotomis kojomis, todėl šiame pasakojime paminėti Galijoto nešiojami antblauzdžiai yra neįprasta detalė.

Prenumerata
​Antsnukis

Antsnukis buvo gaminamas iš laisvai surištų virvės ar odinių dirželių ir dedamas gyvūnui ant snukio, kad dirbdamas jis nekąstų ir neėstų.

Prenumerata
Apgulties bokštas

Apgulties bokštas arba šturmavimo bokštas – aukštas medinis bokštas, kurį užpuolikai naudojo miesto apgulties metu. Iš šių bokštų buvo galima paleisti strėles, akmenis ir kitus sviedinius, kurie skriedavo virš miesto sienos.

Prenumerata
Apgulties rampa

Apgulties rampa – estakada, kurią užpuolikai supildavo iš žemių iki pat apgulto miesto gynybinės sienos. Norėdami pralaužti sieną apgulties rampa jie galėdavo lengvai privežti taranus bei kitus šturmo įrenginius. Apgulties rampos atsirado dėl to, kad miestai paprastai buvo statomi aukštesnėse vietose, ir užpuolikai sunkiai pasiekdavo gynybinę sieną.

Prenumerata
Apgulties siena

Apgulties siena – tai aplink užpuolikų apsuptą miestą pastatyta tvora ar siena. Šitaip priešas neleisdavo miesto gyventojams pabėgti ar įvežti maisto bei vandens. Be to, prie apgulties sienos užpuolikai galėdavo saugiai įkurti savo karines stovyklas.

Prenumerata
Audimas

Audinys buvo gaminamas iš palaidų siūlų naudojant audimo stakles. Jų buvo įvairių rūšių – tiek horizontaliųjų, tiek vertikaliųjų. Vertikaliųjų staklių pranašumas buvo tas, kad jos užėmė mažiau patalpos ploto ir jas buvo galima patogiai įtaisyti prie sienos.

Prenumerata
Avidė

Sutemus piemuo sugindavo savo kaimenę į avidę. Čia avys ir ožkos buvo saugios, joms negrėsė laukinių gyvūnų, šalčio ir plėšikų pavojus.

Prenumerata
Avino ragas

Avino ragas buvo vienas seniausių muzikos instrumentų Izraelyje. Šis instrumentas buvo gaminamas iš avino rago ir buvo naudojamas karo metu bei svarbiomis religinėmis progomis.

Prenumerata
Bisusas

Bisusas – ploną audinį žyminti sąvoka. Tai aukščiausios kokybės linas. Kuo plonesnis audinys, tuo brangesnis galutinis produktas.

Prenumerata
Bronza ir varis

Bronza – stiprus ir kietas metalas, gaminamas maišant du santykinai minkštus metalus: varį ir alavą, arba vietoj alavo – kokį nors kitą metalą, pavyzdžiui, šviną.

Prenumerata
Būgnas

Būgnas – mušamasis instrumentas, šventykloje ir jos prieigose naudotas retai, bet gana dažnai mušamas procesijose ir šventėse. Hebrajiškas žodis būgnui pavadinti yra „top“.

Prenumerata
Cimbolai

Cimbolai – sutrenkiamasis ir mušamasis muzikos instrumentas. Iš visų šventykloje naudojamų mušamųjų instrumentų cimbolais buvo skambinama daugiausia.

Prenumerata
Dažymas

Vilna ir linas buvo dažniausiai naudojamos medžiagos audinių gamybai. Natūrali linų, iš kurių buvo gaminamas lininis audinys, spalva buvo pilkšvai balta. Patalynė dažniausiai buvo ne dažoma, o balinama, kad baltumas būtų kuo ryškesnis.

Prenumerata
Duonos kepimas

Duona buvo kepama keptuvėje arba duonos kepimo krosnyje. Duonos kepimo krosnis stovėdavo šalia namo, namo kieme ar šalia durų.

Prenumerata
Ezekijo tunelis

2 Kings 20:20 ir 2  Chronicles 32:30 minimas tunelis, kuris buvo pastatytas karaliaus Ezekijo tam, kad tuneliu vanduo būtų tiekiamas į miestą. Veikiausiai šio tunelio statymas buvo paskatintas Asirijos karalius Šalmanesero grasinimo apgulti Jeruzalę.

Prenumerata
Fleita

Biblijoje pasitaiko įvairių pučiamųjų muzikos instrumentų. Jie daugiausia buvo naudojami žmones įspėti arba sukviesti, bet jais taip pat buvo grojama šventykloje.

Prenumerata
Ganytojo metafora

Biblijoje piemens darbas tampa populiariu gero vadovavimo įvaizdžiu. Jėzus taip pat prilyginamas gerajam ganytojui. Tačiau ganytojo įvaizdis naudojamas ir blogiems vadovamsapibūdinti.

Prenumerata
Geneklis

Geneklis buvo naudojamas medžiams ar vynmedžiams genėti. Tai į pjautuvą panašus įrankis: lenktas metalinis peilis, pritvirtintas prie ilgo medinio koto.

Prenumerata
Ginklai

Senovėje ginklai buvo gaminami iš medžio, nendrių ar odos. Antgaliai ir ašmenys buvo gaminami iš kietesnių medžiagų: titnago, akmens, kaulo ar bronzos. Nuo 1200 m. pr. Kr. ginklai taip pat buvo gaminami ir iš geležies.

Prenumerata
Girnos

Kiekvienuose namuose kas rytą būdavo naudojami girnų akmenys, kuriais buvo malami miltai. Moteriai prireikdavo maždaug trijų valandų, kad sumaltų pakankamai miltų tos dienos duonos kepimui.

Prenumerata
Gyvulininkystė

Gyvulininkystė buvo svarbi Izraelyje, ypač tuose regionuose, kurie buvo mažiau tinkami žemdirbystei. Dauguma ūkininkų turėjo mišraus tipo ūkius, tad laikė ir keletą gyvūnų rūšių.

Prenumerata
Ietis

Ietis – ilgakotis duriamasis ginklas, paprastai 5-6 pėdų ilgio, sudaryta iš medinio ilgo koto su metaliniu antgaliu (ietigaliu). Priešingas ietigaliui galas neretai turėjo metalinį apkaustą, skirtą tvirčiau įremti ietį į žemę.

Prenumerata
Javų derlius

Biblijos laikais svarbiausios grūdinės kultūros Izraelyje buvo kviečiai ir miežiai. O pavasaris ir ankstyva vasara buvo javapjūtės metas. Miežiai pirmieji subręsdavo jau balandį, o kviečiai – po kelių savaičių, birželį.

Javų pėdas

Javų pėdas – javų ryšulys. Nuėmus derlių javų pėdai buvo surišami ir sustatomi lauke. Taip grūdai nesušlapdavo ir nukritę ant žemės nesupūdavo.

Prenumerata
Jungas

Jungas – medinė sija, dedama ant vieno ar dviejų kinkomų galvijų sprando ir pečių, pavyzdžiui, jaučių, arklių ar asilų.

Prenumerata
Kalavijas

Be kitų ginklų, kiekvienas karys senovėje turėjo kalaviją. Šis ginklas ankstyvaisiais laikais buvo gaminamas iš bronzos, vėliau – iš geležies.

Prenumerata
Karinis ženklas

Vėliava arba metalinė plokštė, pritvirtinta ant ilgo stulpo buvo naudojama kaip karinis ženklas, kuris buvo skirtas identifikuoti atskirą kareivių grupę.

Prenumerata
Kariuomenė

Senajame Testamente kartais kalbama apie izraelitų kariuomenę. Naujajame Testamente minimi tik Romos imperijos kareiviai ir kariuomenės daliniai.

Prenumerata
Keliai

Kelių išsidėstymas dažnai priklausydavo nuo kalnuoto kraštovaizdžio. Lengviausia buvo kelią nueiti per lygumas ar slėnį. Kalnai būdavo įveikiami naudojant kalnų perėjas, o upės – jas perbrendant tose vietose, kur vandens lygis nebuvo per aukštas.

Prenumerata
Kelionė

Senovės Izraelyje į kelionę leistasi dėl įvairių priežasčių. Paprastai žmonės keliaudavo pėsčiomis, kartais asilais ar kitais gyvūnais, o kroviniams gabenti būdavo naudojami krepšiai.

Prenumerata
Kepimo padėklas

Kepimo padėklas – apvali plokštė, pagaminta iš molio arba metalo, ant kurios buvo kepama duona. Kepimo padėklas būdavo padedamas virš ugnies ant kelių akmenų. Po to ant jos būdavo uždedamas plonas apvalus tešlos blynelis ir taip iškepama duona.

Prenumerata
Kovos kirvis

Kovos kirvis – artimos kovos ginklas, kuriuo naudojosi pėstininkai. Jį sudarė medinė maždaug 30 colių ilgio rankena ir viena ar dvi pusapvalės mentės, pritvirtintos prie rankenos galo.

Prenumerata
Kovos vežimas

Kovos vežimas – atvira transporto priemonė su dviem ratais bei platforma, ant kurios galėjo stovėti trys kariai. Vienas vadeliodavo vežimą, kitas turėjo lanką ir strėlių arba ietį, kuriais galėjo pulti priešą, o trečiasis šiuodu pridengdavo skydu.

Prenumerata
Kūlimas

Kūlimo metu grūdai buvo atskiriami nuo šiaudų. Paprastai pėdus kuldavo kuliamuoju velenu arba mindavo gyvuliais. Kūlimo darbai vyko klojime ant aslos.

Prenumerata
Lankai ir strėlės

Lankai ir strėlės senovėje buvo plačiai naudojamas ginklas. Jis lengvas, todėl patogu nešiotis. Dar vienas privalumas: juo galėjai pataikyti į priešą iš toli.

Prenumerata
Linas

Biblijos kontekste linas daugiausia naudojamas kaip medžiaga kunigų drabužiams ir turtingų, įtakingų žmonių aprangai, pavyzdžiui Juozapui Egipto teisme (Genesis 41:42). Linas taip pat buvo naudojamas Šventų Švenčiausios vietos ir šventyklos puošybai.

Prenumerata
Miesto apgultis

Per apgultį priešas apsupdavo miestą. Niekas negalėdavo įeiti nei išeiti, taip pat buvo neįmanoma įsinešti maisto ar vandens. Užpuolikų tikslas – priversti miesto žmones pasiduoti.

Prenumerata
Miesto gynybinė siena

Jau bronzos amžiuje, iki Karalių laikų, daugelis Kanaano miestų buvo sutvirtinti gynybinėmis sienomis ir vartais. Daugelis šių miestų išliko ir geležies amžiuje, Izraelio ir Judo karalysčių laikais.

Prenumerata
Miesto vartai

Pro miesto vartus buvo įeinama į miestą. Vartai – miesto gynybinės sienos dalis. Toks didelis miestas kaip Jeruzalė turėjo net keletą vartus. Bet vartai taip pat buvo ir silpniausia miesto sienos dalis, todėl juos dažniausiai tvirtino bokštais.

Bible Society of Lithuaniav.4.21.9
draugaukime