Makiažas ir kūno priežiūra senovės Izraelyje

Senuosiuose Artimuosiuose Rytuose, vyraujant karštam, sausam klimatui, odos priežiūros reiškinys buvo beveik toks pats įprastas kaip šiandien, be to, labai išsivystęs. Moterys naudodavo kvapnius tepalus, kad apsaugotų odą nuo išsausėjimo, taip pat ryškiomis spalvomis dažydavosi veidus, naudodavo kvepalus ir lakuodavosi nagus.

Makiažas

Kiekvienam socialiniam sluoksniui priklausanti moteris naudodavo makiažą. Jis buvo gaminamas iš vario karbonato (žalios arba mėlynos spalvos), švino sulfato (pilka spalva) arba stibio (sidabrinė-pilka spalva). Šios medžiagos buvo sumalamos į miltelius, ištrintos ir sumaišytos su alyvuogių aliejumi ir kremu. Buvo  naudojamas vadinamasis „makiažo padėklas“ – mažas, plokščias, klintinis indas. Archeologai rado keletą tokių padėklų – kai kuriuose pavyzdžiuose aptinkami išlikę mėlynos pudros pėdsakai, taigi, makiažo milteliai ir buvo laikomi ant padėklo. Pirštais, plunksna ar mentele miltelius moterys tepdavosi veidą ir vietas aplink akis.

Biblijoje retai pasitaiko nuorodų apie veido dažymąsi: žiūrėti 2 Kings 9:30, Jeremiah 4:30 ir Ezekiel 23:40.

Šveitiklis

Veido šveitimui būdavo naudojamas „lavos akmuo” (scoria) – labai akytas akmuo, susidaręs per ugnikalnių išsiveržimus. Šie akmenys iš tolimų regionų jūra atkeliaudavo į Izraelio pakrantę.

Tepalai ir kvepalai

Po prausimosi, oda buvo ištepama kremu – jo pagrindą sudarė augalinis aliejus (alyvuogių, migdolų arba sezamo). Brangūs, riboto naudojimo kremai buvo gaminami iš gyvūninių riebalų. Į riebalus ar aliejų buvo dedama rišamųjų medžiagų (pieno, medaus ir įvairių druskų) bei vandens ar vyno, vėliau buvo įmaišoma kvapiųjų žolelių ar gėlių žiedlapių. Toks tepalas buvo laikomas mažuose moliniuose (alebastriniuose) indeliuose. Kvapusis aliejus buvo naudojamas ne tik odos maitinimui, bet ir kvepinimuisi.

Biblijos laikais kvepalai ir saldžiai kvepiantys kremai buvo labai vertingi. Tuo metu kvapiųjų medžiagų ekstrahavimo iš augalų metodai buvo gana riboti, be to, kvapiosios žolelės dažnai turėjo būti importuojamos iš tolimų kraštų. Biblijoje randame įvairių nuorodų į kvepalus, pavyzdžiui Song of Songs 1:3, Esther 2:12, Psalms 45:8-9, Matthew 26:7 ir Luke 7:37.

Kviečiame prisijungti!

Užsiregistravę ir prisijungę nemokamai galėsite:

  • skaityti daugiau Biblijos vertimų
  • žymėtis jums svarbias Biblijos eilutes skirtingomis spalvomis
  • užsirašyti savo įžvalgas ar iškilusius klausimus pastabų skiltyje
  • žvilgtelėti į kai kuriuos Biblijos įvado straipsnius

Prenumeratoje papildomai:

  • audio Naujasis Testamentas
  • keturių evangelijų pažodinis (interlinijinis) vertimas
  • skaitantiems originalą – Nestle-Aland 28 redakcijos Naujasis Testamentas
  • visi įvado į Bibliją ir Biblijos žinyno straipsniai
  • galimybė naršyklėje kopijuoti Šventojo Rašto tekstą asmeniniams tikslams

Bible Society of Lithuaniav.4.7.23
draugaukime