Papuošalai senovės Izraelyje
Archeologai Izraelyje rado šiuos juvelyrinius dirbinius – dauguma jų minimi ir Biblijoje:
- karoliai;
- žiedai;
- auskarai;
- nosies žiedai;
- apyrankės;
- kojos papuošalai;
- segės.
Karoliai
Senojo Testamento laikais buvo labai madingi vėriniai iš karoliukų, pagamintų iš skirtingų medžiagų. Karoliukai buvo gaminami iš brangakmenių (pavyzdžiui karneolio), stiklo, metalo ar kaulo. Metalinius karoliukus buvo galima gražiai dekoruoti. Ant vėrinio buvo kabinami ir cilindro arba pusmėnulio formos pakabučiai, gaminami iš kaulo, dramblio kaulo, pusbrangių akmenų ar metalo. Kartais prie karolių buvo pritvirtinamas kvepalų buteliukas.
Senajame Testamente karoliai minimi Song of Songs 1:10, Song of Songs 4:9 ir Ezekiel 16:11.
Žiedai
Žiedai dažnai buvo sidabriniai ir paprastos formos, kartais su antspauduku ar pritvirtintu skarabėjumi. Signetinius žiedus daugiausia nešiojo vyrai, kitų rūšių žiedus – moterys.
Žiedai Biblijoje minimi, pavyzdžiui Genesis 24:47, Proverbs 25:12, Song of Solomon 1:10 ir Hosea 2:15. Taip pat Isaiah 3:16-24, kur išvardinti visi gražūs papuošalai, nešioti turtingų Jeruzalės moterų.
Auskarai
Be paprastų pjautuvo formos auskarų, buvo labai populiarūs auskarai su pakabukais, kurie laikui bėgant buvo vis didesni ir sunkesni. Jie galėjo būti rutulio pavidalo arba ovalūs; gėlės, juostelės ar „krepšelio“ formos. Auskarai buvo gaminami iš bronzos arba sidabro, rečiau - iš aukso.
Exodus 32:2 skaitome apie auksinius izraelitų auskarus, kuriuos surinkęs Aaronas pagamino auksinį stabą. Genesis 35:4 Jokūbo šeima ir bendražygiai Jokūbui atidavė auskarus, nes turėjo atsikratyti visko, kas priminė svetimus dievus.
Nosies žiedai
Nosies žiedai dažniausiai buvo nešiojami dešinėje šnervėje. Kartais jie buvo puošiami karoliukais ar pakabukais. Kartais jų ilgis siekė beveik aštuonis centimetrus – tokiu atveju kybojo priešais burną.
Nuorodą į nosies žiedus Biblioje aptinkame Genesis 24:22-30, kur Abraomo tarnas dovanoja Rebekai nosies žiedą ir apyrankes.
Apyrankės
Apyrankės paprastai buvo gaminamos iš bronzos, rečiau iš sidabro ar aukso. Jos nešiotos tiek vyrų, tiek moterų: vyrų – sunkesnės, stambesnės, moterų – plonesnės ir lengvesnės. Apyrankės buvo uždaro arba atviro tipo. Atviros apyrankės kartais būdavo išdirbamos su gyvūno galvos pavidalu papuošalo galuose (pavyzdžiui, gyvatės galvos).
Senajame Testamente apyrankės minimos Numbers 31:50, Isaiah 3:19, Ezekiel 16:11 ir Ezekiel 23:42.
Kojos papuošalai
Taip pat buvo nešiojami kojos papuošalai. Paprastai buvo gaminami iš bronzos, labai retai – iš sidabro ar aukso, jiems būdinga žiedo, o ne grandinėlės, forma. Tam tikrais laikotarpiais kojos papuošalai suteikė informacijos apie šeiminę moters padėtį: jei papuošalas nešiojamas ant abiejų kulkšnių, tai reiškė, kad moteris nesusituokusi, jei tik ant vienos – ištekėjusi.
Nuorodas į kojos papuošalus Senajame Testamente aptinkame Isaiah 3:18.
Segė (Fibulae)
Izraelyje segės buvo madingos jau nuo geležies amžiaus. Fibulae – tai trikampio arba lanko formos segtukas, naudojamas drabužiams susegti. Segės buvo gaminamos iš bronzos arba geležies ir kartais dekoruojamos, dengiamos žalios spalvos patinos sluoksniu.
Kviečiame prisijungti!
Užsiregistravę ir prisijungę nemokamai galėsite:
skaityti daugiau Biblijos vertimų žymėtis jums svarbias Biblijos eilutes skirtingomis spalvomis užsirašyti savo įžvalgas ar iškilusius klausimus pastabų skiltyje žvilgtelėti į kai kuriuos Biblijos įvado straipsnius
Prenumeratoje papildomai:
audio Naujasis Testamentas keturių evangelijų pažodinis (interlinijinis) vertimas skaitantiems originalą – Nestle-Aland 28 redakcijos Naujasis Testamentas visi įvado į Bibliją ir Biblijos žinyno straipsniai galimybė naršyklėje kopijuoti Šventojo Rašto tekstą asmeniniams tikslams