Šeima ir žmogaus kūnas

Prenumerata
Apipjaustymas

Ir izraelitai, ir kai kurios kaimyninės tautos praktikavo vyrų apipjaustymą. Biblijoje apipjaustymas reiškia berniuko ar vyro apyvarpės pašalinimą. Moterų apipjaustymas nežinomas.

Prenumerata
Apipjaustymas už Biblijos ribų

Apipjaustymas aptinkamas ne tik Biblijoje. Šis paprotys buvo paplitęs ir tarp kaimyninių Izraelio tautų.

Prenumerata
Apranga

Biblijos laikais vyrai, moterys ir vaikai dėvėjo tokius pačius drabužius:

Prenumerata
Apsiaustas

Ant tunikos būdavo velkamasi apsiaustu ar kitu viršutiniu drabužiu. Tiek vyrai, tiek moterys vilkėdavo viršutinį drabužį.

Prenumerata
Diržas

Diržas – plati audinio juosta, dėvima juosmeniui sujuosti. Dažniausiai diržas buvo pagamintas iš lino, kartais iš odos. Diržu buvo galima sujuosti tuniką ar apsiaustą. Plataus diržo raukšlės galėjo būti naudojamos kaip tam tikra kišenė mažiems daiktams sudėti.

Prenumerata
Galvos dangalai

Biblijos laikais tiek vyrai, tiek moterys galvą dengdavo audiniu.

Prenumerata
Gedulas

Žmogui mirus būdavo įvairių ritualų, padedančių žmonėms gedėti.

Prenumerata
Giminė

Biblijoje Izraelio tauta buvo padalinta į dvylika giminių, arba genčių. Giminė – didžiausia giminystės ir ūkio ryšiais susijusių žmonių grupė, šeimų sąjunga, egzistavusi ir Senojo Testamento pasaulyje. Vienos giminės žmonės buvo vienaip ar kitaip tarpusavyje susiję.

Prenumerata
Giminės, klanai ir šeimos

Senojo Testamento laikais pasaulį formavo didelis socialinis tarpusavio susietumas. 

Išpirkimas

Išpirkimas – žinomas Senojo Testamento paprotys. Taip buvo siekiama užtikrinti, kad žmonės ir turtas (pavyzdžiui, laukas) liktų šeimoje.

Prenumerata
Kapas

Kapų būta įvairių tipų, bet dažniausiai laidota žemėje arba uoloje iškirstose ertmėse.

Prenumerata
Kapo rūsys

Nuo Pirmojo šventyklos laikotarpio (apie aštuntąjį amžių prieš Kristų iki 586 m. pr. Kr.) iki Antrojo šventyklos laikotarpio pabaigos (pirmojo amžiaus pr. Kr. iki 70 m.) žmonės Izraelyje buvo laidojami akmeninėse kapavietėse, įrengtose uolose.

Registered
Kiltis

Kiekvieną gentį sudarė kelios kiltys. Tad kiltis yra antras pagal dydį vienetas senovės Izraelio visuomenėje. Kilties nariai yra (tolimi) giminaičiai.

Prenumerata
Kojų plovimas

Biblijoje gana dažnai pasakojama apie žmones, plaunančius kojas kitiems arba sau. Kojų plovimas Biblijos laikais buvo būtinas, nes dėl tuo laikmečiu dažniausiai dėvimos avalynės – atvirų sandalų – kojos greitai susitepdavo. Be to, kojų plovimas buvo viena iš kunigams skirtų apsivalymo priedermių. Galiausiai, kojų plovimas svečiui galėjo būti ir svetingumo ženklas.

Prenumerata
Kraitis

Ištekinant merginą jos vyras (vyro šeima) turėjo sumokėti kraitį arba nuotakos kainą.

Registered
Kraujo kerštas

Nužudžius žmogų, nužudytojo šeima turėjo teisę keršyti už įvykdytą nusikaltimą: nužudyti žudiką. Tačiau tokiam kraujo kerštui buvo taikomos tam tikros taisyklės.

Prenumerata
Kūdikis

Nedaug yra žinoma apie kūdikių priežiūrą Biblijos laikais.

Prenumerata
Laidotuvės

Izraelyje laidotuvių papročiai buvo labai panašūs į jį supančių kultūrų papročius.

Prenumerata
Laidotuvės

Biblijos laikais mirusieji paprastai būdavo laidojami užkasant ar paguldant į kapą. Palikti kūną neužkastą ar kremuoti buvo griežtai draudžiama.

Levirato įstatymas

Levirato įstatymas – biblinis paprotys, dar vadinamas „levirato santuoka“ arba „svainio santuoka“ (lotyniškai „levir“ reiškia svainis). Jei vyras mirdavo bevaikis, jo broliui ar kitam šeimos nariui tekdavo pareiga vesti jo našle tapusią žmoną.

Prenumerata
Liga

Biblijoje minimos įvairios ligos ir negalės: luošumas, aklumas, kurtumas, įvairūs bėrimai (pavyzdžiui, hebrajišku terminu „tzarat„ apibūdinamos įvairios odos ligos), karščiavimas ir t. t. Iš tikrųjų Biblijos pasaulyje turėjo būti kur kas daugiau ligų, nes senovėje nebuvo tiek daug sveikatos apsaugos priemonių kaip šiais laikais.

Prenumerata
Liga ir gydymas Siracido knygoje

Biblijos laikais daugelis į gydytojus žvelgė įtariai, tačiau kitokį požiūrį atskleidžia žydų tyrinėtojas Jėzus Siracidas. Liga jam – nuodėmės prieš kūrėją pasekmė, tačiau sergantysis vis tiek turi kreiptis į gydytoją, kad pasveiktų.

Prenumerata
Makiažas ir kūno priežiūra senovės Izraelyje

Senuosiuose Artimuosiuose Rytuose, vyraujant karštam, sausam klimatui, odos priežiūros reiškinys buvo beveik toks pats įprastas kaip šiandien, be to, labai išsivystęs. Moterys naudodavo kvapnius tepalus, kad apsaugotų odą nuo išsausėjimo, taip pat ryškiomis spalvomis dažydavosi veidus, naudodavo kvepalus ir lakuodavosi nagus.

Prenumerata
Mirusiųjų pasaulis Naujajame Testamente

Mintys apie gyvenimą po mirties Naujajame Testamente atitinka Senojo Testamento pomirtinio gyvenimo sampratą, tačiau joms įtakos turėjo ir vėlesnė žydų bei graikų mintis apie prisikėlimą ir paskutinį teismą. Paulius akcentuoja Jėzaus mirtį ir prisikėlimą; visi tikintieji numirė kartu su Jėzumi ir kartu su juo turės amžinąjį gyvenimą.

Prenumerata
Mirusiųjų pasaulis Senajame Testamente

Senajame Testamente mirusiųjų pasaulis suprantamas kaip vieta po žeme, kurioje yra mirusiųjų buveinė. Sugrįžti iš požemio neįmanoma, nors prikėlimas iš mirties Biblijoje yra visiškai įmanomas.

Prenumerata
Našlės ir našlaičiai

Našlių ir našlaičių gyvenimas buvo sunkus, nes jie neturėjo vyro ar tėvo, kuris jais pasirūpintų.

Prenumerata
Našlės ir našlaičiai Naujajame testamente

Kaip ir Senajame Testamente, našlių ir našlaičių situacija Naujajame Testamente vaizduojama kaip nestabili. Tačiau čia taip pat pateikiama ir ekonomiškai nepriklausomos našlės įvaizdis. Tokią kai kurių našlių nepriklausomybę galbūt lėmė graikų-romėnų santuokos įstatymai.

Prenumerata
Našlės ir našlaičiai Senajame Testamente

Senajame Testamente našlės ir našlaičiai dažnai minimi kaip grupė, kuriai reikalinga ypatinga visuomenės priežiūra, pvz., Isaiah 10: 2. Našlės ir našlaičiai dažnai įvardijami šalia kitų socialiai nuskriaustųjų grupių, kaip pvz., svetimšaliai, padieniai darbininkai ir neturtingieji, pavyzdžiui, Job 31: 16.

Registered
Nekalta mergelė

Hebrajų kalbos žodžiai betula ir almah, dažnai verčiami kaip „nekalta“ arba „jauna moteris“, yra gana bendro pobūdžio. Jie susiję su jauna ir paprastai nesusituokusia moterimi. Tai gali būti moteris, kuri dar nėra turėjusi lytinių santykių su vyru.

Prenumerata
Odos ligos

Įvairioms odos ligoms, taip pat ir raupsams, nusakyti vartojamas hebrajiškas žodis „tzarat“. Įvairaus pobūdžio dėmių galėjo rastis ir ant daiktų.

Prenumerata
Papuošalai ir makiažas senovės Izraelyje

Kaip ir šiuolaikinėje visuomenėje, taip ir Senovės Izraelyje daug laiko ir pastangų buvo skiriama išvaizdai. Ne tik turtingos, bet ir nepasiturinčios moterys nešiojo papuošalus, naudojo makiažą, rūpinosi savo kūnu kremais ir kvapniais losjonais bei naudojosi kvepalais. Biblijoje dažnai minimi papuošalai ir gaminiai, skirti rūpintis išvaizda. išsamiau šia tema šiuose straipsniuose:

Prenumerata
Papuošalai senovės Izraelyje

Archeologai Izraelyje rado šiuos juvelyrinius dirbinius – dauguma jų minimi ir Biblijoje:

Prenumerata
Patepimas

Per patepimo apeigas ant žmogaus galvos ar pėdų buvo užpilama aliejaus arba juo įtrinamos tam tikros kūno vietos.

Prenumerata
Patepimas laidotuvių metu

Patepimo metu aliejus pilamas ant žmogaus galvos ar kojų. Ir kitos kūno dalys gali būti ištepamos aliejumi.

Prenumerata
Patepimo aliejus

Patepimo aliejaus - aliejaus ir kvapiųjų medžiagų mišinys. Maišyti patepimo aliejų galėjo tik profesionalas: kvepalų gildijos narys.

Prenumerata
Paveldas

Po tėvo mirties sūnūs jo turtą gaudavo kaip palikimą. Vyriausiajam sūnui tekdavo dviguba turto dalis – pirmagimystės teisė. Kad paaiškintų, kaip turėtų būti padalintas jo turtas, žmogus galėjo surašyti testamentą.

Prenumerata
Sandalai

Kai Biblijoje minimas apavas, tai paprastai reiškia sandalus. Sandalai buvo gaminami iš odos ir tvirtinami prie kulkšnių su dirželiais.

Prenumerata
Santuoka Naujajame Testamente

Naujajame Testamente santuoka yra patriarchalinio pobūdžio (per vyrą), kaip ir Senajame Testamente: vyras vedė, žmona už jo tekėjo.

Santuoka Senajame Testamente

Santuokos papročiai Senajame Testamente daugiausia išryškėja įvairiuose pasakojimuose. Su santuoka susijusių įstatymų yra nedaug.

Šeima

Šeima Biblijos laikais buvo labai svarbi. Ji apimdavo kur kas platesnį ratą žmonių nei tik šeima siaurąja prasme: tėvą ir jo žmoną (arba žmonas), vaikus, marčias, vaikaičius ir tarnus.

Prenumerata
Širdis

Biblijoje širdis turi ne tik fizinę, bet ir dvasinę funkciją. Tai tokia kūno vieta, kurioje telkiasi emocijos, jausmai, drąsa, įžvalgos, žinios ir išmintis. Širdis visais atžvilgiais yra vidinio žmogaus simbolis.

Skyrybos

Biblijos pasaulyje egzistavo skyrybų procesą reguliuojantys papročiai ir įstatymai. Vyras turėjo teisę atleisti žmoną, jeigu daugiau nenorėjo būti su ja susituokęs.

Registered
Sugulovė

Senojo Testamento laikais vyras galėjo turėti ne tik kelias žmonas, bet ir vieną ar kelias suguloves. Šių sugulovių statusas buvo žemesnis nei žmonos, o pagrindinė pareiga – gimdyti ir auginti vaikus. Sugulovės taip pat buvo turto ir galios simbolis. Naujajame Testamente apie suguloves nekalbama.

Lietuvos Biblijos Draugijav.4.26.9
draugaukime