Sandora

Sandora yra susitarimas tarp dviejų šalių, kurios viena kitai prisiekdamos žada laikytis tam tikrų susitarimų. Kartais pažadai būna abipusiai, tačiau dažnai pažadą duoda tik viena šalis kitai.

Biblijoje sandora yra svarbiausia metafora, naudojama apibūdinti Dievo ir jo tautos santykius. Tai matyti ir iš dviejų krikščioniškosios Biblijos dalių pavadinimų: „Senasis Testamentas“ ir „Naujasis Testamentas“, kuriuose „testamentas“ yra dar vienas žodis „sandorai“ pavadinti.

Sandorų sudarymo svarba

Sandoros buvo sudaromos nuo istorijos pradžios. Sandoromis ir sutartimis buvo nustatomi ir reguliuojami žmonių grupių santykiai. Sandoros galėjo būti sudarytos ne tik tarp tautų, bet ir tarp individų. Gerai žinomas pastarųjų pavyzdys yra susitarimai dėl santuokos.

Sandoros sudarymo procesas

Sandoros sudarymo procese paprastai randami šie elementai:

  • Įvyko istorinis įvykis, po kurio abi šalys užmezgė santykius.
  • Abi šalys turi tam tikrų bendrų įsitikinimų, dažniausiai religinių įsitikinimų (pavyzdžiui, jos gali turėti bendrų dievų).
  • Būsimo elgesio taisykles nustato abi šalys arba dominuojanti šalis.
  • Susitarimas užrašomas raštu arba sutariama žodžiu.
  • Vyksta ritualas, kuris sustiprina pažadą.

Santykiai su religija ir įstatymu

Senovėje sandoros sudarymas dažnai buvo glaudžiai susijęs su religija. Jei sandora buvo pažeista, dievai buvo raginami skirti bausmę. Sandorų sudarymas taip pat buvo glaudžiai susijęs su įstatymų priėmimu: sandoroje numatyti įsipareigojimai dažnai tapdavo įstatymais. Vėlesniais laikais sandora tapo vien teisės aktų forma.

Na štai - ir atėjo laikas prenumeratai :)

Už 12€ per metus klausykite Audio Naująjį Testamentą, lyginkite visus čia pateiktus Biblijos vertimus, skaitykite visą Biblijos Žinyną, tyrinėkite jo žemėlapius, kopijuokite Biblijos tekstą asmeniniams tikslams.

Prenumeratą įsigysite  >> spausdami čia <<

 

 

Bible Society of Lithuaniav.4.17.10
draugaukime