Hinomo slėnis
Hinomo slėnis Senajame Testamente minimas skirtingai: Hinomo slėnis ir Ben Hinomo slėnis („Hinomo sūnus“). Šie pavadinimai susiję su pirmaisiais slėnio savininkais – Hinomo šeima.
Kapinės
Anksčiau buvo manoma, kad slėnis yra Jeruzalės rytuose, tačiau nuo XIX a. imta manyti, kad Hinomo slėnis driekėsi į pietvakarius nuo Biblijos laikų Jeruzalės, už miesto sienų.
Hinomo slėnis nuo karaliaus Hezekijo
Aukos Molechui
Hinomo slėnis Biblijos laikais įgijo labai blogą vardą, nes ten buvo vykdomos tam tikros religinės apeigos, sukėlusios biblinių rašytojų pasipiktinimą. Šis kultas susijęs su dievo Molecho
Dėl tikslaus šio kulto pobūdžio, kaip ir paties Molecho vardo, yra ginčijamasi. Iš pradžių Molechas galėjo būti ritualo, per kurį, kaip ir Kartaginoje, buvo aukojami vaikai, pavadinimas. Tačiau bibliniai rašytojai Molechą laikė Amonitų dievu (1 Karalių 11:7).
Įprastas ritualo apibūdinimas yra sūnaus ar dukters atidavimas ugniai kaip aukos Molechui (plg. 2 Karalių 23:10). Tokiu atveju ritualo esmė būtų vaikų aukų atvežimas į deginimo vietą – tofetą – Hinomo slėnyje esančių kapinių teritorijoje.
Karalius Jošijas
Karalius Jošijas
Po Jeruzalės žlugimo 586 m. pr. Kr. apie vaikų aukojimą daugiau neužsimenama, bet Hinomo slėnis bus atsimenamas dar ilgai.
Gehena
Kadangi Hinomo slėnis Senajame Testamente įgijo neigiamą reikšmę, helenistiniu laikotarpiu sutrumpinta aramėjiška šio pavadinimo forma („Gehena“) buvo naudojama kaip nuoroda į pragarą. Taip nutinka, pavyzdžiui, Enocho apokrifinėje knygoje. Nuoroda į Geheną pateikiama ir Naujajame Testamente, pavyzdžiui, Morkaus 9:43.
Tuo metu Gehena, kaip manoma, driekėsi Jeruzalės rytuose, netoli Alyvų kalno. Vėliau tai perėmė ir islamo išpažinėjai.
Susijusios Rašto vietos
2 Karalių 23.10 Jeremijo 7.31 - Jeremijo 7.32 Jeremijo 19.6 Ezechielio 23.37 - Ezechielio 23.39 Morkaus 9.43 Jokūbo 3.6Kviečiame prisijungti!
Užsiregistravę ir prisijungę nemokamai galėsite:
skaityti daugiau Biblijos vertimų žymėtis jums svarbias Biblijos eilutes skirtingomis spalvomis užsirašyti savo įžvalgas ar iškilusius klausimus pastabų skiltyje žvilgtelėti į kai kuriuos Biblijos įvado straipsnius
Prenumeratoje papildomai:
audio Naujasis Testamentas keturių evangelijų pažodinis (interlinijinis) vertimas skaitantiems originalą – Nestle-Aland 28 redakcijos Naujasis Testamentas visi įvado į Bibliją ir Biblijos žinyno straipsniai galimybė naršyklėje kopijuoti Šventojo Rašto tekstą asmeniniams tikslams